Вы здесь

Пасхальне Послання

Блаженнішого Володимира митрополита Київського і всієї України, предстоятеля Української Православної Церкви

Господи, Який перетерпів Хрест і подолав
смерть, і воскрес із мертвих, утихомир
наше життя, тому що Ти один Всесильний [1]

Пасха ХристоваБоговозлюблені у Господі Преосвященні архіпастирі, всечесне духовенство, ченці та черниці, браття і сестри у Христі — вірні й віддані чада Української Православної Церкви!

Щиро вітаю вас усіх життєстверджуючим:

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

У цих коротких словах — світло нашої віри, радість нашої надії, кріпость нашої любові. Немає свята більш радісного, ніж Світле Христове Воскресіння. Свята Церква іменує його «святом свят і торжеством торжеств», бо Пасха не тільки спомин найвизначнішої в історії світу події — вона звернена перш за все у вік майбутній. Пасха є початком слави, про яку благав Отця Небесного Христос у Первосвященицькій молитві (Ін. 17, 1–26), Небесного Єрусалима, що сходить з неба на землю, за пророчим видінням: «Світися, світися, новий Єрусалиме, бо Господня слава на тобі возсіяла»[2]. Пасха Христова — життя вічне у богопізнанні та богоспілкуванні. Вона є правда, мир і радість у Святому Дусі (Рим. 14, 17).

Думка про смерть завжди лякала людину. Її неминучість приводила рід людський до відчаю. Але відтепер не потрібно журитися і не слід боятися. Христос Спаситель Своєю смертю переміг нашу смерть: «Смертю смерть подолав», — і Його Воскресіння стало вірною запорукою воскресіння кожного з нас. Для віруючої людини смерть не є абсолютним зникненням, смерть — лише припинення нашого земного життя. Вона не перериває життя безсмертної душі, а лише переносить її в іншу сферу буття — в нескінченну. Нетлінний і Безсмертний у єдність Своєї Іпостасі сприйняв наше «єство, яке підкорилося тлінню і смерті»[3]. Тлінна людська сутність отримала щеплення нетління, і почався процес всецілого оздоровлення людини. Притупилося жало смерті. Тління переможене, адже з'явилося протиотрута хворобі тління. Перемога Христа над смертю поклала початок оновленню покутуваного Ним людства. Святий апостол Павел пише: «Христос воскрес з мертвих, первенець серед померлих... Як в Адамі всі вмирають, так у Христі всі оживуть» (1 Кор. 15, 20, 22).

Тому сьогодні в такому захваті тріумфує святитель Іоанн Златоуст: «Смерте, де твоє, жало? Пекло, де твоя перемога?.. Воскрес Христос, і життя живе!.. Ніхто нехай не ридає... Ніхто нехай не плаче... Ніхто нехай не боїться смерті... Всі насолоджуйтеся торжеством віри, усі прийміть багатство благості»[4].

Велика радість для всього Всесвіту в ці світоносні дні. Радіють перш за все ті, хто у Христі Іісусі живе не по плоті, але по духу (Рим. 8, 1–13) і прагне святості й благочестя; хто прощає свого кривдника, хто не обмовляє, не засуджує іншого, протягує братську руку допомоги своєму ближньому. Істинно радіє той, хто твердо вірить, що смерть і пекельні ворота зруйновані Воскресінням Христовим, що він у визначений Богом час також воскресне, і чекає цієї великої милості Божої. Радість про Воскреслого Господа виявляється й у того, хто старанно відвідує храм Божий. Адже саме в храмі спасительна радість Воскресіння постійно проявляється у святому Таїнстві Євхаристії, у величному богослужінні, спільній соборній молитві, у священних обрядах Церкви.

До пасхальної радості закликаються всі: як віруючі, так і ті, хто тільки на межі переоцінки життєвих орієнтирів. Жертва Христова була принесена за всіх, і кожний, хто отримав від Творця земне життя, сьогодні запрошується увійти в радість Господа свого. Головне — почути голос Господній і не відмовитися від запрошення на Божественну вечерю любові. Спасіння людини залежить тепер тільки від її бажання і рішучості, бо зло і гріх переможені, небо відкрите, нам подана всесильна благодать Божа — душі наші вже не тонуть у бурхливому морі мирських турбот, смутку і тривог.

Дорогі Преосвященні архіпастирі, боголюбиві священнослужителі, чернецтво та вірні нашої Української Православної Церкви!

Блаженніший митрополит ВолодимирЗнову й знову вітаємо вас зі світлим святом Пасхи Христової. Нехай Воскреслий Спаситель світу укріпить ваші сили у стоянні за правду й істину і дарує мужність «зберігати єдність духу в союзі миру» (Єф. 4, 3).

Наші особливі пасхальні вітання направляємо до влади і воїнства богохранимої української держави. Адже саме вони Богом покликані піклуватися про процвітання нашого народу і його захист. Саме з можновладців буде запитано про кожен материнський зойк, про кожну сльозу дітей, як народжених, так і тих, хто був насильно позбавлений можливості побачити цей прекрасний світ, про сум і докір в очах обділених бабусь та дідусів, що все своє життя трудились для Вітчизни та прийдешніх поколінь. Спільна молитва наша нехай укріпить та допоможе їм.

Світло Христового Воскресіння нехай осяє серця всіх наших співвітчизників, проганяючи дух роз'єднання і розбрату, а Православна Церква, вірна святим канонам, завжди молитиметься і духовно зрощуватиме істинних синів Царства Божого і відданих патріотів земної Вітчизни.

У цю пасхальну ніч ми звертаємося до юнацтва, чиї таланти саме розквітають, і до тих, хто через похилий вік або хворобу не може бути в храмі Божому. Щиро бажаємо молодості умудрятися, а старості — здоров'я і терпіння набиратися, «щоб щедрість благодаті в багатьох викликала ще більшу вдячність на славу Божу» (2 Кор. 4, 15).

Оживимося, браття і сестри, справжнім торжеством, обіймемо один одного. Тим, хто ненавидить нас, пробачимо все заради Воскреслого та єдиними вустами і єдиним серцем співаймо: «Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував!»

ХРИСТОС ВОСКРЕС!
ВОІСТИНУ ВОСКРЕС!

Пасха Христова 2007р. м. Київ

+ Володимир, Митрополит Київський і всієї України, Предстоятель Української Православної Церкви

 

[1] Стихира на хвалітех утрені у Неділю Святої Пасхи.
[2] Канон утрені в Неділю Святої Пасхи, пісня 9, ірмос.
[3] Канон молебний Божій Матері, пісня 6.
[4] Слово в святий і світоносний день преславного і спасительного Христа Бога нашого Воскресіння.