Вы здесь

Дорогі співвітчизники!

Дорогі брати і сестри!

«Усяке царство, що розділилося в собі, спустошиться, і всяке місто чи дім, що розділився в собі, не встоїть», — говорить Господь (Мф. 12, 25). Тому разом із апостолом Павлом «благаю вас, браття, ім'ям Господа нашого Ісуса Христа, щоб... не було поміж вами розділення» (1Кор. 1, 10).

А щоб не було розділення, треба завжди пам'ятати один із головних євангельських законів: «Усе, чого бажаєте, щоб вам робили люди, так і ви робіть їм» (Мф. 7, 12).

Насамперед закликаю вас виконати свій громадський обов'язок перед Батьківщиною і взяти участь у виборах. Усім нам треба самостійно визначитися зі своїми особистими симпатіями й віддати голос за майбутніх парламентарів. Кожен християнин повинен розуміти, що доля держави влаштовується Господом, і Промислом Божим будуть визначені ті, що повинні стати біля керма державної влади. Але незвіданий і незбагненний Промисел Божий здійснюється через нас, немічних, і тому всі ми покликані стати Його знаряддям, сприяти Його звершенню. Закликаємо Вас не слухати тих, хто переконує відмовитися від участі у виборах, неправдиво називаючи цю справу богопротивною. Біблія, як і вся історія християнських народів, свідчить, що істинно віруючі люди завжди ставилися до обрання як до справи глибоко промислительної і брали безпосередню участь у виборах царів і священнослужителів.

Разом із тим вважаємо за необхідне нагадати, що Церква Христова — Царство не від світу цього, вона повинна бути поза політикою, поза боротьбою між партіями, а тому не може закликати суспільство до підтримки якоїсь політичної сили чи політичного діяча. Та це зовсім не означає, що кожен із нас, членів Церкви — Тіла Христового, не повинен мати власної політичної позиції. Будь-який християнин має право віддати перевагу тому, кого вважає найбільш гідним стати на чолі держави. Ніхто не може чинити тиск із метою вплинути на політичний вибір. Адже через нього зокрема, кожен із нас реалізує даровану Господом свободу. Тому нагадуємо вам, що віруюча людина зобов'язана визначитися, керуючись виключно власною свободою.

У той же час кожен із нас, самостійно визначаючись, повинен пам'ятати, що свобода завжди поєднується з відповідальністю. Це стосується й нашої політичної свободи, реалізованої через особисте волевиявлення на виборах. Голосуючи за того чи іншого кандидата, ми розділяємо разом із ним відповідальність за підсумки виборів і політику, яка з цього витікає. Тому перш, ніж зробити свій вибір, православний християнин повинен об'єктивно оцінити кожного з кандидатів, виходячи насамперед з інтересів Церкви, Народу і Держави.

Вважаємо своїм пастирським обов'язком нагадати вірним чадам нашої Святої Церкви: роблячи вибір, не захоплюйтеся барвистою риторикою й гарними, але безвідповідальними обіцянками, якими в наш час рясніють передвиборчі кампанії. Господь наш Ісус Христос казав: «По плодах їхніх пізнаєте їх. Не кожен, хто говорить Мені: Господи! Господи! Увійде в Царство Небесне, а той, хто виконує волю Отця Мого Небесного» (Мф. 7, 20–21). Пам'ятайте ці слова й керуйтеся ними у своєму виборі. Шукайте тих, хто намагається виконувати в житті волю Божу, а не лукаво марнословить про духовність. Судіть про політиків за тим реальним внеском, який вони зробили у справу процвітання України. Намагайтесь вибрати тих, хто вже виявив свою чесність і принциповість, хто довів, що вболіває за свою державу, щиро любить свій народ і підтвердив це конкретними справами. Обирайте того, хто зумів довести свою одностайність з вами, хто поважає нашу Православну віру і Святу Церкву.

Закликаємо вас робити свій вибір зі щирою молитвою за Україну та її багатостраждальний народ, уповаючи на Господа та Його Пречисту Матір. Нехай збереже нас під своїм покровом Пресвята Богородиця в цей доленосний момент історії нашої земної Батьківщини!

Також хочемо нагадати вам, дорогі брати і сестри, що будь-який результат майбутніх виборів, ми, як чада Церкви Христової, зобов'язані прийняти зі смиренням, пам'ятаючи слова апостола Павла: «Немає влади не від Бога; існуючі ж власті поставлені Богом. Тому той, хто противиться владі, противиться Божому повелінню» (Рим. 13, 1–2).

Покладемо ж на Господа наші надії, щоб народними обранцями стали найгідніші з кандидатів, і їхнє старанне служіння на користь Батьківщини і народу України принесло добрі плоди!

13 вересня 2007 року

+ Володимир, Митрополит Київський і всієї України, Предстоятель Української Православної Церкви