Вы здесь

Різдвяне послання

Високопреосвященнішого ФИЛИПА, архієпископа Полтавського і Миргородського всечесним пастирям, боголюбивому чернецтву, побожним мирянам — усім вірним Полтавської єпархії Української Православної Церкви

«Вознесемся мыслию и узрим в вертепе велие таинство: отверзеся бо Едем» (Стихира служби передсвята Різдва Христового, глас 1)

Рождество ХристовоВозлюблені в Господі отці, браття й сестри!

З ласки Божої ми знову зустрічаємо радісне, сповнене сподівань Різдво Христове та благословення новоліття.

Святий і світлий день Різдва — воістину день чудесний! За спільною думкою отців Церкви, висловленою також і в піснеспівах, народження Христа є не лише таїною і надприродним явищем — воно знаменує початок відродження людства, ураженого гріхом. Стає ближчим до нас закритий після гріхопадіння рай, Ангели разом із людьми славлять Спасителя, і навіть природні сили і явища, ніби маючи розум і душу, прославляють Творця і Господа.

Ніколи Бог не стояв осторонь людського життя. Завжди, в усі епохи і часи Він являв чудеса і знамення, відкривав Свою волю через пророків, навчав і виховував людство Законом. Але нині Він Сам сходить на землю, щоб спасти людство, народжується Новий Адам. «Як у Адамі всі умирають, так у Христі всі оживуть», свідчить богонатхненний Апостол (І Кор. 15. 22).

Та до перемоги над смертю Христос мав пройти земний шлях, сповнений скорбот і випробувань, спокус і відвертого богоборства. І Христос, возлюбивши людей, іде цим шляхом, у покорі Небесному Отцю, сповнений благодаті, миру і істини.

І ми, які святкуємо сьогодні Різдво, не повинні забувати, що життя справжнього християнина — життя Христове: «Уже не я живу, але живе в мені Христос» (Гал. 2. 20). І так кожен із нас має йти за Христом, у покорі і смиренні, у радості і горі, у скорботі і в торжестві.

Ніколи християнство не було легким, але ніколи й не існувало нічого, природнішого для людини за життя християнське. Гріх не лише вигнав перших людей із раю, він, ніби злий рабовласник, змушував і змушує своїх рабів — грішників виконувати неприродне для себе: вбивати, ненавидіти, заздрити, чинити всяку неправду. І воістину відкрився для нас Едем, коли ми отримали змогу жити за законом Божим, коли ми звільнилися від рабства гріху.

Тож сьогодні ми, споглядаючи Христа не на царському троні, але в смиренних яслах, учимося в Нього мудрості смирення. Припадаючи до Богонемовляти зі Східними мудрецями, приносимо в дар наші віру, надію і любов — замість злата, смирни і ладану. Восхваляючи Пресвяту і Пречисту, Преблагословенну Богоматір — Діву Марію, очищаємо свої серця від гріховної нечистоти.

Вітаю вас, возлюблені мої, із Різдвом Христовим та благословенним новоліттям! Народжений заради нашого спасіння Христос Господь хай благословить вас усіма дарами духовними і небесними! Хай і потрібні для життя земні блага дасть вам Бог! Духовних сил, терпіння і натхнення бажаю пастирям Христової Церкви, ченцям і черницям! Миру, злагоди і спокою бажаю Богом береженій Полтавщині і всій Україні!

«Благодать Господа нашого Іісуса Христа, і любов Бога Отця, і спілкування Святого Духа з усіма вами. Амінь» (ІІ Кор. 13. 13)

Різдво Христове 2009/2010
Кафедральний град Полтава

Смиренний + Филип,
архієпископ Полтавський і Миргородський,
ваш молитвеник перед Новонародженим Христом