Вы здесь

Хрещення, Богоявлення і Просвітлення

Крещение Господне

В Іорданських водах Христос взяв на Себе гріхи всього людства, і від Іордану Він проніс цей тягар через всі дні Свого земного служіння.

На цьому шляху Христу належало не тільки пролити Свою Кров, щоб виконати місію Спокутника, але і відчути на Собі ту ж смерть, яку Він повинен був перемогти. Хоча на землі, звичайно, не припинилося і не припиниться вмирання, але на землі вже немає смерті. Вмирання після подвигу спокути і всеперемагаючого Воскресіння Христового — це вже більше не смерть, а успіння, упокоєння, сон до певного часу, до того благодатного моменту, коли Господь не лише безсмертну душу, але й тіло, віддане землі (бо від землі воно взято), воскресить для нового, вічного буття.

Святові, яке ми відзначаємо 19 січня, Cвята Церква надає три найменування: Хрещення, Богоявлення і Просвітлення.

Христос, Який був безгрішним, заради гріхів роду людського приймає Хрещення в Іорданських водах, щоб таким чином покласти початок хрещенню кожної людини в ім’я Пресвятої Трійці для відпущення гріхів і поєднання з Богом.

Сама подія Хрещення пояснює інше найменування свята — Богоявлення: Отець Небесний говорить про Хрещаємого як про Сина Божого, Син Божий хреститься у водах Йорданських, Дух Святий сходить на Хрещаємого у вигляді голуба. Таким чином, відкриваючи Себе світу, являється Живоначальна Трійця — Отець, Син і Дух Святий: Отець, Який створив нас; Син Божий, Спаситель наш; і Дух Святий, животворящий, Який завжди освячує нас. Відкрилося світові Богоявлення.

Цього дня світу відкрилася Свята Трійця. У Церквоному піснеспіві, присвяченому святу, говориться: «Тройчеське явилося поклоніння», ось чому свято іменується Богоявленням.

Митрополит ВладимирОкрім Хрещення і Богоявлення, Свята Церква нинішнє свято називає Просвітленням. Завдяки Хрещенню ми просвітлені Троїчеським світлом, яким осягаємо незбагненного Бога, пізнаємо небесний світ і світ земний, розуміємо, що є воля Божа про нас, людей, що вона є промислительною і благою.

Ми щасливі тим, що нам даровано Спасителем це Богопросвітлення, яке постійно продовжується. Воно з’явилося не тільки 2000 років тому на Іордані; воно живе в кожному дні і годині, в кожному святі, в Церкві Христовій, у Святих Таїнствах; живе і виявляється таємно і виразно, незбагненно і зрозуміло, освічує і освячує нас.

Просвітленням іменується нинішній день ще й тому, що послідовники Христа в перші століття християнства, просвітившись істинами Христовими, цього дня приймали Таїнство Хрещення, через яке всі ми входимо в лоно Церкви і в загальну сім’ю дітей Божих.

Нехай це нагадує нам про те, що в Таїнстві Хрещення кожний з нас одягається в снігосвітлу ризу Божественної правди, чистоти і святості. Нехай ця чистота і святість зберігаються в нас, по можливості, незаплямованими, в ім’я Господнє. Амінь.

Журнал «Мгарский колокол»: № 72, январь 2009